28. února 2014

Evropský parlament a Rada EU se dohodly s Evropskou komisí na pravidlech UCITS V

Evropský parlament (European Parliament, EP) a Rada EU (Council of the European Union) podpořily dne 25. února 2014 návrh Evropské Komise (European Commission, EC) na posílení pravidel v oblasti kolektivního investování (UCITS)

Tato již pátá generace pravidel UCITS má za cíl výrazné zvýšení úrovně ochrany investorů do UCITS investičních fondů. Zároveň mají být tato pravidla také klíčovým krokem k obnovení důvěry investorů, která utrpěla v důsledku finanční krize. 

Klíčové prvky dosažené dohody o pravidlech UCITS V:
  • nová pravidla UCITS zpřísní pravidla pro způsobilé subjekty, které mohou působit jako depozitář. Pouze národní centrální banky, úvěrové instituce a regulované firmy s dostatečným kapitálem a odpovídající infrastrukturou budou způsobilé jako depozitář UCITS;
  • aktiva UCITS fondů budou chráněna proti případné platební neschopnosti depozitáře pomocí jasně oddělených pravidel a záruk stanovených insolvenčním právem členských států;
  • ručení depozitářů bude posíleno. Depozitář bude ručit za všechna aktiva UCITS fondů pod jeho správou. UCITS investoři budou mít vždy právo na odškodnění přímo proti depozitáři a nebudou muset spoléhat na schopnost správcovské společnosti splnit tento úkol. 
  • byly zavedeny politiky odměňování pro všechny pracovníky správců UCITS fondů, kteří ovlivňují míru postupovaného rizika tak, aby postupy odměňování nepovzbuzovaly k nadměrnému riskování. Transparentnost odměňování bude posílena. Požadavky na politiky odměňování jsou obdobná pravidlům zavedeným ve směrnicí o správcích alternativních investičních fondů (AIFMD) pro pracovníky správců alternativních fondů; 
  • dohoda také posílí účinnost a harmonizuje oblast udělování sankcí. Použití sankcí je koncipováno tak, aby byla zajištěna spolupráce mezi dohledovými orgány a transparentnost sankcí. Harmonizovaný systém posílené spolupráce zlepší detekci porušování pravidel UCITS. 

Nařízení č. 183/2014 upřesňující výpočet specifických a obecných úprav o úvěrové riziko v souvislosti s požadavky CRR bylo zveřejněno v Úředním věstníku EU

V Úředním věstníku EU (Official Journal) bylo zveřejněno Nařízení č. 183/2014 ze dne 20. prosince 2013, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 575/2013 o obezřetnostních požadavcích na úvěrové instituce a investiční podniky (CRR), pokud jde o regulační technické normy pro upřesnění výpočtu specifických a obecných úprav o úvěrové riziko.

CRR vymezuje úpravy o úvěrové riziko jako objem specifických a obecných rezerv na krytí úvěrových ztrát pro úvěrová rizika, který byl vykázán v účetní závěrce v souladu s použitelným účetním rámcem, avšak nestanovuje podrobná pravidla pro vymezení specifických a obecných úprav o úvěrové riziko. Toto doplňující nařízení proto stanovuje pravidla pro upřesnění hodnot, jež mají být zahrnuty do výpočtu úprav o úvěrové riziko, které zohledňují ztráty související výhradně s úvěrovým rizikem. Výpočet úprav o úvěrové riziko za účelem stanovení kapitálových požadavků by měl být omezen na hodnoty, o které se snížil kmenový kapitál tier 1 instituce.

Na tomto odkazu naleznete Nařízení č. 183/2014.

Ukončení konzultace ECB k návrhu nařízení o rámci jednotného mechanismu dohledu

Upozorňujeme, že příští týden, dne 7. března 2014, končí veřejné konzultace Evropské centrální banky (European Central Bank, ECB) k návrhu nařízení o rámci jednotného mechanismu dohledu.

O tomto konzultačním návrhu jsme informovali již dříve zde.

27. února 2014

ESMA zveřejnil aktualizovaný seznam ústředních protistran ze zemí mimo EU

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zveřejnil dne 24. února 2014 aktualizovaný seznam ústředních protistran (central counterparties, CCPs), působících v nečlenských státech EU, které byly uznány podle článku 25 Nařízení EU č. 640/2012 (EMIR). Zveřejněný seznam nelze považovat za vyčerpávající a bude nadále průběžně aktualizován. 

V souvislosti s tímto tématem jsme informovali dříve ve článku ESMA zveřejnila seznam ústředních protistran ze zemí mimo EU.

Na tomto odkazu naleznete aktualizovaný seznam ústředních protistran, ze zemí mimo EU.

ESMA zveřejnil návrhy ITS týkající se formátu notifikací mezi dohledovými orgány členských států dle požadavků Nařízení EuVECA

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zvěřejnil dne 11. února 2014 návrhy implementačních technických standardů (ITS) upravují formát notifikací mezi dohledovými orgány jednotlivých členských států na základě požadavků Nařízení 345/2013 o evropských fondech rizikového kapitálu (EuVECA). Tyto ITS mají mít formu nařízení Komise EU.

Na tomto odkazu naleznete návrh Nařízení provádějící ITS s ohledem na formát oznamování stanovených informací regulátorovi na základě požadavků Nařízení EuVECA.

Nová pravidla na posílení bezpečnosti v systémech vypořádávání obchodů s cennými papíry a sjednocení pravidel centrálních depozitářů

Rada EU (Council of the European Union) dosáhla s Evropským parlamentem (European Parliament, EP) shody na podobě nových pravidlech, jejichž cílem je posílení bezpečnosti v systémech vypořádávání obchodů s cennými papíry na otevřeném trhu a pravidlech pro služby centrálních depozitářů cenných papírů (central securities depositories, CSDs). Tato pravidla budou mít formu nařízení. 

Návrh nařízení zavádí povinnost, aby všechny převoditelné cenné papíry byly reprezentovány v zaknihované podobě a zaznamenány v CSDs před jejich obchodováním na regulovaných obchodních místech. Návrh harmonizuje období vypořádání a vypořádávací režimy v celé EU a dále zavádí společný soubor pravidel, inspirovaný mezinárodními standardy. 

V důsledku těchto nových pravidel, budou mít CSDs prospěch z jednotných požadavků na udělování licencí, které budou v EU fungovat na principu "passport", což může pomoci odstranit stávající bariéry v přístupu na trh.  

Na tomto odkazu naleznete návrh Nařízení za posílení bezpečnosti vypořádávání obchodů v EU a centrální depozitáře cenných papírů (CSDs).
Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu Rady EU k tomuto tématu

25. února 2014

ESMA spustil konsolidované registry informací o investičních firmách, prospektech a správcovských společnostech v EU

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) spustil v souvislosti se směrnicí 2010/78/EU (směrnice Omnibus) na svých webových stránkách nové konsolidované registry.

Konsolidované registry jsou snadno použitelným nástrojem pro výpis informací aktuálně zveřejněných na internetových stránkách příslušných vnitrostátních orgánů dohledu (National Competent Authorities, NCAs) z 31 zemí evropského hospodářského prostoru (EHP).

Konsolidované registry poskytují tyto informace:

  • seznam investičních firem (osob s licencí obchodníka s cennými papíry) povolených v souladu s článkem 5 MiFID (2004/39/EC);
  • seznam prospektů, doplňků a osvědčení o schválení, které byly schváleny podle směrnice o prospektu (2003/71/ES);
  • seznam správních opatření a sankcí uložených investičním firmám na základě článku 51 MiFID;
  • seznam sankcí uvalených na investiční firmy podle článku 14 směrnice o zneužívání trhu (2003/6/EC); a
  • seznam správcovských společností (investičních společností obhospodařujících standardní investiční fondy) registrovaných podle článku 6 směrnice UCITS (2009/65/ES).
Konsolidované registry představují referenční nástroj zaměřený na zvýšení ochrany investorů zvýšením transparentnosti v rámci EHP a poskytnutím veřejnosti přístup k oficiálním informacím.

Informace v konsolidovaných registrech sestavuje ESMA za využití údajů poskytnutých vnitrostátními orgány dohledu, které jsou výhradně odpovědné za správnost a úplnost těchto dat.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu ESMA k tomuto tématu.

24. února 2014

Úřední sdělení ČNB o zrušení některých úředních sdělení souvisejících s pravidly obezřetného podnikání bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry

Česká národní banka (ČNB) vydala úřední sdělení ze dne 19. února 2014 o zrušení některých úředních sdělení souvisejících s pravidly obezřetného podnikání bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry.

Dne 1. ledna 2014 nabylo účinnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 575/2013 (CRR
a dne 5. března 2014 nabývá účinnosti vyhlášky č. 23/2014 Sb., o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry. 

V této souvislosti byla zrušena vyhláška č. 123/2007 Sb., o pravidlech obezřetného podnikání bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry, ve znění pozdějších předpisů, o tomto tématu jsme informovali dříve ve článku Uveřejnění vyhlášky ČNB č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry)

ČNB na základě výše uvedeného úředního sdělení zrušuje dále následující úřední sdělení, která souvisela s předchozí regulací obezřetnostních pravidel:
  • Úřední sdělení České národní banky č. 3/2013 
  • Úřední sdělení České národní banky č. 7/2011 
  • Úřední sdělení České národní banky č. 4/2011
  • Úřední sdělení České národní banky č. 3/2011
  • Úřední sdělení České národní banky č. 32/2010
  • Úřední sdělení České národní banky č. 31/2010
  • Úřední sdělení České národní banky č. 29/2010
  • Úřední sdělení České národní banky č. 28/2010
  • Úřední sdělení České národní banky č. 27/2010
  • Úřední sdělení České národní banky č. 11/2008
  • Úřední sdělení České národní banky č. 50/2007 
  • Úřední sdělení České národní banky č. 36/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 34/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 31/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 30/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 28/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 29/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 26/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 25/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 24/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 23/2007
  • Úřední sdělení České národní banky č. 22/2007

Ukončení konzultace MFČR ke změnám právní úpravy některých oblastí kapitálového trhu

Upozorňujeme, že příští týden, dne 3. března 2014, končí veřejná konzultace Ministerstva financí (MFČR) týkající se právní úpravy některých oblastí kapitálového trhu.

O tomto konzultačním návrhu jsme Vás informovali již dříve zde.

21. února 2014

Odůvodnění k vyhlášce ČNB č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry

Česká národní banka (ČNB) uveřejnila důvodovou zprávu k vyhlášce č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry. Tato vyhláška provádí některé požadavky vyplývající z evropské směrnice a nařízení o kapitálových požadavcích CRD IV (Směrnice 2013/36/EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podnikya CRR (Nařízení č. 575/2013 o obezřetnostních požadavcích na úvěrové instituce a investiční podniky). 

Na tomto odkazu naleznete důvodovou zprávu k vyhlášce ČNB č. 23/2014 Sb.
Znění samotné vyhlášky č. 23/2014 Sb. je dostupné zde.

O tomto vydání samotné vyhlášky jsme informovali dříve v článku Uveřejnění vyhlášky ČNB č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry.

Ukončení konzultace FSB k možnosti zavedení mechanismu agregace údajů o OTC derivátech z registrů obchodních údajů

Upozorňujeme, že příští týden, dne 28. února 2014, končí veřejná konzultace Rady pro finanční stabilitu (Financial Stability Board, FSBdokumentu popisujícímu a analyzujícímu různé možnosti pro agregaci dat o OTC derivátech z registrů obchodních údajů.

O tomto konzultačním návrhu jsme informovali již dříve zde.

Ukončení konzultace EBA k metodice pro hodnocení likvidity a rizika financování v rámci výkonu dohledu

Upozorňujeme, že příští týden, dne 28. února 2014, končí veřejná konzultace Evropského orgánu pro bankovnictví (European Banking Authority, EBA) k návrhu metodiky pro hodnocení likvidity a rizika financování v rámci výkonu dohledu.

O tomto konzultačním návrhu jsme informovali již dříve zde

20. února 2014

Rada EU potvrdila dohodu s Evropským parlamentem na změnách MiFID a EMIR

Rada EU (Council of the Europena Union) potvrdila dne 19. února 2014 kompromisní dohodu s Evropským parlamentem (European Parliament, EP) na nových pravidlech pro poskytování investičních služeb a fungování regulovaných finančních trhů. Jedná se o dlouho očekávanou revizi regulace MiFID. Při této příležitosti dojde též k určitým novelizacím regulace EMIR.

Návrhy úprav MiFID jsou zaměřeny na podporu integrace, konkurenceschopnosti a efektivnosti finančních trhů EU. Přinášejí změny existujících pravidel představovaných dosud směrnicí 2004/39/EC a jí provádějícími předpisy. 

Kompromisem by mělo být dosaženo přijetí nové ligislativy Evropským parlamentem v prvním čtení. Výsledkem je tedy kompromisní návrh: 
  • Nařízení o trzích finančních nástrojů (MiFIR) má posílit transparentnost a konkurenci v oblasti obchodních aktivit omezením používání výjimek z požadavků na zveřejňování informací a tím, že poskytne nediskriminační přístup k obchodním místům a ústředním protistranám (CCP) pro všechny finanční nástroje (6406/14 ADD 2); nařízení MiFIR současně novelizuje nařízení 648/2012 (EMIR)
  • Směrnice o trzích finančních nástrojů (MiFID 2) má změnit pravidla pro autorizaci a organizační požadavky pro poskytovatele investičních služeb a posílit ochranu investorů. Směrnice také zavádí nový typ obchodního místa - organizovaný obchodní systém (organised trading facility, OTF). Standardizované derivátové kontrakty jsou stále častěji obchodovány na těchto platformách, které v současné době nejsou regulovány (6406/14 ADD 1 a korigendum). MiFID 2 současně ruší směrnici 2004/39/ES (MiFID).
Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu Rady EU k tomuto tématu

Politická shoda Rady EU a Evropského parlamentu na úpravách garančního schématu vkladů

Rada EU (Council of the European Union) došla dne 18. února 2014 s Evropským parlamentem (European Parliament, EP) k politické shodě v otázce budoucí harmonizace evropských pravidel pro depozitní garanční schéma (DGS) a zvýšení ochrany vkladatelů. 

Předmětem politické shody je návrh směrnice, která přepracovává současně platnou legislativu upravující depozitní garanční schémata ve snaze posílit ochranu drobných vkladatelů, jejichž vklady jsou pojištěny do výše 100 000 EUR, harmonizací rámce DGSs v celé EU. Hlavní změny zahrnují:
  • další snížení lhůty pro výplatu vkladatelů ze současných 20 pracovních dnů na sedm pracovních dnů do roku 2024;
  • zavedení  předběžného příslibu financování (ex-ante financing arrangements) s minimální cílovou výší prostředků stanovenou na 0,8 % pojištěných vkladů. Tyto finanční přísliby mají být poskytnuty bankami a stanovené výše má být dosaženo do 10 let;
  • lepší přístup vkladatelů k informacím o ochraně jejich depozit;
  • půjčky mezi členy systému pojištění vkladů na dobrovolné bázi.
Na základě této směrnice vznikne všem bankám povinnost připojit se k DGSs, takže všechna jejich depozita budou pojištěna. DGSs musí být dohlíženy na průběžné bázi a musí být prováděny pravidelné stresové testy. 

Směrnice vstoupí v platnost, jakmile ji podepíší Rada EU a EP a bude zveřejněna v Úředním věstníku (Official Journal), k čemuž dojde pravděpodobně v dubnu 2014. Členské státy budou mít jeden rok od vstupu této směrnice v platnost na její transpozici do vnitrostátního práva. 

Na tomto odkazu naleznete návrh směrnice o depozitním garančním schématu.
Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu Rady EU k tomuto tématu.

19. února 2014

EBA vydal finální návrh RTS ke kategoriím nástrojů vhodným pro účely pohyblivé složky odměny

Evropský orgán pro bankovnictví (European Banking Authority, EBA) zveřejnil dne 19. února 2014 finální návrh regulatorních technických standardů (RTS) ke kategoriím nástrojů, které jsou vhodné pro účely pohyblivé složky odměny podle článku 94(1)(l)(ii) směrnice 2013/36/EU (Capital Requirements DirectiveCRD). 

Cílem těchto RTS je zajistit, aby nástroje využitelné pro účely pohyblivé složky odměny odrážely úvěrovou kvalitu instituce a podporovaly obezřetnost při vstupování do rizikových pozic. 

RTS nepřináší žádné zásadní změny ve vymezení těchto nástrojů, jedná se o nástroje:
  • dodatečného kapitálu Tier 1
  • kapitálu Tier 2
  • a nástroje plně převoditelné na výše uvedené nástroje.
RTS stanovují, že dlouhodobé zájmy instituce by se měly odrazit v kategoriích nástrojů využívaných pro účely variabilní složky odměny a zavádějí speciální upřesňující požadavky, jako jsou odečitatelné a přičitatelné položky a konverzní mechanismy, pro dodatečný kapitál Tier 1, Tier 2 a ostatní instrumenty. 

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu EBA k tomuto tématu.
Na tomto odkazu naleznete RTS ke kategoriím nástrojů, které mohou být použity pro účely variabilní složky odměny.

Uveřejnění vyhlášky ČNB č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry

Dne 18. února 2014 byla ve Sbírce zákonů uveřejněna vyhláška České národní banky č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry.

Tato vyhláška provádí některé požadavky vyplývající z evropské směrnice a nařízení o kapitálových požadavcích CRD IV/CRR

Zároveň tato vyhláška zrušuje vyhlášku České národní banky č. 123/2007 Sb., o pravidlech obezřetného podnikání bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry ve znění pozdějších předpisů. Fakticky již byla vyhláška č. 123/2007 Sb. neaktuální, neboť většinu jejich ustanovení nahradilo právě Nařízení CRR (Nařízení EU č. 575/2013).

Vyhláška č. 23/2014 Sb. nabývá účinnosti 5. března 2014.

Na tomto odkazu naleznete vyhlášku č. 23/2014 Sb. o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry.

18. února 2014

Konzultační dokument EBA týkající se dopadu novelizace IAS 19 (zaměstnanecké požitky) na volatilitu vlastního kapitálu

Evropský orgán pro bankovnictví (European Banking Authority, EBA) zveřejnil dne 17. února 2014 konzultační dokument týkající se dopadu změněného mezinárodního účetního standardu IAS 19 (zaměstnanecké požitky) na volatilitu vlastního kapitálu a odečítání penzijních aktiv od vlastního kapitálu v souladu s požadavky nařízení o kapitálových požadavcích CRR (Nařízení EU č. 575/2013). 

Konzultační dokument uvádí předběžné názory EBA založené na
  • kvalitativních analýzách účetnictví a obezřetnostních změn a jejich dopadu na volatilitu vlastního kapitálu,
  • kvantitativní analýze těchto dopadů na vybraný vzorek institucí v EU,
  • kvalitativní analýze faktorů, které mohou mít vliv na volatilitu vlastního kapitálu v budoucnosti. 
Příspěvky a komentáře lze zasílat do 14. května 2014 prostřednictvím webového formuláře.

Změněný IAS 19 vstoupil v platnost dnem 1. ledna 2013 a odstranil tzv. "corridor approach" pro měření stanovených požitkových plánů. Článek 36(1)(e) CRR zahrnuje požadavek, aby instituce mohly odečítat od Common Equity Tier 1 čistá penzijní aktiva.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu EBA k tomuto tématu
Na tomto odkazu naleznete konzultační dokument týkající se dopadu změn mezinárodního účetního standardu IAS 19 na volatilitu vlastního kapitálu

ESMA vydala Q&A k implementaci směrnice AIFMD

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zveřejnila dne 17. února 2014 dokument Otázky a Odpovědi (Q&As) k implementaci směrnice o správcích alternativních investičních fondů (Alternative Investment Fund Managers Directive, AIFMD).

Účelem tohoto dokumentu je podpořit společné přístupy dohledu a činnost dohledových orgánů ve vztahu k implementaci směrnice AIFMD. Dokument má být průběžně aktualizován.

Na tomto odkazu naleznete dokument Otázky a Odpovědi ke směrnici o správcích alternativních investičních fondů.

ESMA žádá Komisi o objasnění definice derivátů podle regulace MiFID/EMIR

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zaslal dne 17. února 2014 dopis Evropské komisi (European Commission, EC), ve kterém ji požádal, aby vyjasnila definici derivátů a derivátových kontraktů podle nařízení EMIR (Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012).

Ve svém dopise ESMA uvádí, že v současné době není definice derivátů harmonizována v rámci EU, což by mohlo mít negativní vliv na důsledné uplatňování ustanovení nařízení EMIR. Definice derivátů v EMIR odkazuje na seznam finančních nástrojů uvedených ve směrnici MiFID (Směrnice 2004/39/ES o trzích finančních nástrojů). Různá transpozice ustanovení směrnice MiFID v různých členských státech však znamená, že neexistuje jednotná, obecně přijímaná definice derivátů a derivátových kontraktů v EU, což brání obecnému uplatňování nařízení EMIR.


ESMA se domnívá, že k zajištění jednotného uplatňování EMIR je nezbytné, aby byly odkazy na definice MiFID v rámci EMIR vyjasněny. ESMA proto vyzývá Komisi, aby přijala prováděcí akt podle čl. 4 (2) MiFID, nebo jakékoliv jiné opatření, které ujasní výše uvedené definice. 


Na tomto odkazu naleznete dopis ESMA zaslaný Evropské komisi.

ČNB zveřejňuje pracovní návrh vybraných ustanovení připravované vyhlášky v oblasti kapitálových rezerv

Česká národní banka (ČNB) informuje o pracovním návrhu vybraných ustanovení připravované vyhlášky k transpozici směrnice o kapitálových požadavcích (CRD IV) v oblasti kapitálových rezerv, která  bude provádět zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti se stanovením přístupu k činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry a dohledu nad nimi.

V červnu 2013 byly v Úředním věstníku EU zveřejněny nové právní předpisy z oblasti poskytování finančních služeb v rámci jednotného vnitřního trhu EU. Jedná se o: 
  • směrnici Evropského parlamentu a Rady 2013/36/EU (CRD IV) 
  • nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 575/2013 (CRR).
ČNB informuje o pracovním návrhu vybraných ustanovení připravované vyhlášky, která má provádět zákon o bankách, zákon o spořitelních a úvěrních družstvech a zákon o podnikání na kapitálovém trhu ve znění zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti se stanovením přístupu k činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry a dohledu nad nimi (dále jen „změnový zákon“). 

V září 2013 předložilo Ministerstvo financí vládě návrh změnového zákona, neboť členské státy mají povinnost přijmout a zveřejnit právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu se směrnicí do 31. prosince 2013 tak, aby byly účinné od 1. ledna 2014. Legislativní proces projednávání tohoto návrhu zákona nebyl dosud dokončen, tudíž změnový zákon nemůže být od 1. ledna 2014 účinný. Transpozice podstatné části ustanovení směrnice však není určena do zákonů, ale do prováděcího předpisu, který by měla ČNB vydat v návaznosti na zmocnění obsažená ve změnovém zákoně. 

ČNB uveřejňuje tento dokument za účelem snížení regulatorní nejistoty povinných osob, v období do vydání vyhlášky, která bude provádět změnový zákon a bude řádnou transpozicí směrnice. Návrh vybraných ustanovení vyhlášky může doznat změn v souvislosti s možnými změnami příslušných zákonných zmocňovacích ustanovení v průběhu legislativního procesu.

14. února 2014

MF předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh novelizace zákona o investičních společnostech a investičních fondech

Ministerstvo financí (MFČRpředložilo dne 13. února 2014 do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona o změně některých zákonů v oblasti finančního trhu.

Návrh zákona přináší změny nezásadního charakteru, a to zejména ve vztahu k zákonu č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech. V reakci na aplikační praxi se navrhovanými změnami text zákona normativně precizuje a napravují se nepřesnosti, jež mohou znejasňovat výklad předmětné úpravy. Novelou se tak podpoří jednoznačný výklad předmětné úpravy. V návrhu zákona jsou dále obsaženy dílčí novely zákona č. 340/2006 Sb., o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění a zákona č. 229/2002 Sb., o finančním arbitrovi.

Odborné veřejnosti se pro informaci předkládají příslušné materiály ve verzi předložené do vnějšího připomínkového řízení. 


Případná vyjádření k návrhu zákona lze zaslat do 27. února 2014, na elektronickou adresu kapitalovy.trh@mfcr.cz.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu MFČR k tomuto tématu.

Zdroj: MFČR

13. února 2014

ESMA vydává konzultační dokument Obecné pokyny k alternativním měřítkům výkonnosti

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zveřejnil dne 13. února 2013 konzultační dokument Obecné pokyny k alternativním měřítkům výkonnosti (Guidelines on Alternative Performance Measures, APMs).

Cílem těchto obecných pokynů je podpořit evropské emitenty ve zveřejňování transparentních, objektivních a navzájem porovnatelných informací o jejich finanční výkonnosti ve snaze pomoci investorům lépe ohodnotit výkonnost těchto emitentů. 

Jako příklady APMs lze uvést ukazatele:
  • EBIT (zisk před úroky a zdaněním), 
  • EBITDA (zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací), 
  • free cash flow, 
  • underlying profit*) nebo 
  • čisté dluhy.
Navržené obecné pokyny stanovují principy, kterými se emitenti musejí řídit při zveřejňování APMs, a jsou založeny na požadavcích platných pro účetní výkazy, jak je požadováno dle Nařízení IAS. 

Navržené obecné pokyny by se vztahovaly na emitenty cenných papírů obchodovaných na regulovaných trzích a všechny příslušné orgány a další subjekty, které budou dotčeny ustanoveními Směrnice o transparentnosti (Směrnice 2013/50/EU, Transparency Directive). 

Příspěvky a komentáře lze zasílat do 14. května 2014 prostřednictvím webového formuláře.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu ESMA k tomuto tématu.
Na tomto odkazu naleznete konzultační dokument ESMA Guidelines on Alternative Performance Measures.

*) jedná se o interní ukazatel, který vzniká specifickými úpravami účetního zisku. Underlying profit představuje měřítko skutečných realizovaných zisků a využívá se při plánování podnikových procesů.

Zasedání Rady ministrů financí a hospodářství (ECOFIN) zemí Evropské unie proběhne v úterý 18. února 2014 v Bruselu

V úterý 18. února 2014 se v Bruselu uskuteční zasedání Rady ministrů financí a hospodářství (ECOFIN) zemí Evropské unie. Českou delegaci povede náměstek ministra financí Radek Urban.


V rámci řádného jednání Rady budou ministři seznámeni, mimo jiné, s aktuálním stavem projednávání návrhu nařízení, kterým se stanoví jednotný mechanismus pro řešení problémů bank. Hlavním cílem návrhu je stanovit jednotná pravidla a postupy, které by umožnily řešení problémů finančních institucí v členských státech účastnících se již schváleného jednotného mechanismu dohledu s minimálními náklady pro daňové poplatníky a reálnou ekonomiku. 

V rámci bodu různé bude předsednictví informovat ministry o aktuálním stavu projednávání současných legislativních návrhů v oblasti finančních služeb.

Tradiční agendou únorové Rady ECOFIN jsou body spojené s rozpočtem EU. Ministři se budou zabývat návrhem na přijetí doporučení Rady Evropskému parlamentu (EP) ve věci udělení absolutoria (tj. řádného využití finančních prostředků) Komisi za plnění rozpočtu za rozpočtový rok 2012 a návrhem na schválení závěrů Rady k přijetí hlavních rozpočtových směrů pro rozpočet EU v roce 2015. Rozpočtové zásady pro unijní rozpočet na následující rok stanovuje Rada pravidelně na počátku každé rozpočtové procedury.

Na závěr jednání bude Evropská centrální banka (ECB) informovat o implementaci jednotného mechanismu dohledu.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu MFČR k tomuto tématu

Zdroj: MFČR

ESMA aktualizuje Q&A k implementaci nařízení EMIR

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) vydal dne 11. února 2014 aktualizované Question & Answers (Q&As) k implementaci nařízení EMIR.

Aktualizované Q&A se mimo jiné týkají:
  • záležitosti reportingu registrům obchodních údajů (trade repositories, TRs),
  • otázky konstrukce a vzniku jedinečných obchodních identifikátorů (Unique Trade Identifiers, UTI), 
  • vykazováním prázdných,
  • UPI taxonomií.
Na tomto odkazu naleznete aktualizované Q&As k EMIR.
Na tomto odkazu naleznete text tiskové zprávy ESMA k tomuto tématu.

Konzultační dokument IOSCO k revizi kodexu chování pro ratingové agentury

Mezinárodní organizace sdružující komise pro cenné papíry (International Organization of Securities Commissions, IOSCO) vydala dne 10. února 2014 konzultační dokument Code of Conduct Fundamentals for Credit Rating Agencies, který přináší významnou revizi a aktualizaci stávajícího IOSCO kodexu chování pro ratingové agentury (IOSCO CRA Code). 

IOSCO CRA Code nabízí sadu robustních, praktických opatření a rámec pro ratingové agentury ve vztahu k ochraně integrity ratingového procesu.

Navržené revize se týkají především:
  • posílení ustanovení o ochraně integrity procesu vydávání ratingů, řízení střetů zájmů, zajištění transparentnosti, a ochraně neveřejných informací;
  • doplnění opatření týkající se správy, vzdělávání a řízení rizik; a
  • snahy o zlepšení přehlednosti IOSCO CRA Code. 
Příspěvky a komentáře lze zasílat do 28. března 2014 na e-mailovou adresu consultation-2014-01@iosco.org.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu IOSCO k tomuto tématu.
Na tomto odkazu naleznete konzultační dokument Code of Conduct Fundamentals for Credit Rating Agencies.

11. února 2014

Konzultační dokument ESMA k požadavkům transparence ratingových agentur

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zveřejnil dne 11. února 2014 konzultační dokument k požadavkům na transparenci ratingových agentur vycházejícím z ustanovení nařízení o ratingových agenturách (Nařízení (EU) č. 462/2013CRA3).

Cílem tohoto konzultačního dokumentu je doplnění současného regulatorního rámec pro ratingové agentury (credit rating agencies, CRAs). Dokument zahrnuje zejména požadavky na sdělování informací o strukturovaných finančních nástrojích, ustanovení Evropské platformy ratingu (European Rating Platform, ERP) a pravidelný reporting o poplatcích účtovaných ratingovými agenturami.

Konzultační dokument pak obsahuje návrh tři regulatorních technických standardů (RTS), a to: 
  • Návrh RTS k informování o strukturovaných finančních nástrojích
  • Návrh RTS k ustanovení Evropské platformy ratingu (European Rating Platform, ERP)
  • Návrh RTS k poplatkům účtovaných ratingovými agenturami
Podněty a komentáře lze zasílat do 11. května 2014, a to přiložením vyjádření prostřednictvím tohoto webové formuláře.

Finální návrh RTS bude předložen ke schválení Evropské komisi (European Commission, EC) do 21. června 2014.

V souvislosti s tímto tématem jsme již dříve informovali v článku: ESMA vydal Q&A k implementaci nařízení o ratingových agenturách.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu ESMA k tomuto tématu.
Na tomto odkazu naleznete konzultační dokument k záležitostem implementace nařízení CRA3.

10. února 2014

Veřejná konzultace ECB k k návrhu nařízení o rámci jednotného mechanismu dohledu

Evropská centrální banka (European Central Bank, ECB) zahájila dne 7. února 2014 veřejnou konzultaci k návrhu nařízení ECB o rámci jednotného mechanismu dohledu (Single Supervisory Mechanism, SSM).

Návrh rámce tvoří základ pro praktické fungování SSM poté, co v listopadu 2014 převezme ECB výkon dohledu nad bankami eurozóny. Veřejná konzultace poběží do 7. března 2014.

Návrh nařízení o rámci SSM popisuje pravidla a postupy upravující tyto oblasti:
  • hodnocení významu banky s cílem stanovit, zda banka spadá pod přímý, či nepřímý dohled ECB,
  • dohled ECB nad celým systémem,
  • spolupráce mezi ECB a NCA s cílem zajistit hladké fungování SSM,
  • jazykový režim různých procesů v rámci SSM,
  • všeobecné zásady výkonu dohledových postupů ECB,
  • postupy související s mikroobezřetnostními a makroobezřetnostními úkoly SSM,
  • organizace úzké spolupráce se státy, jejichž měnou není euro,
  • správní sankce za porušení příslušného právního předpisu.
Po veřejné konzultaci zveřejní ECB připomínky zainteresovaných osob a subjektů spolu s vyhodnocením a rekapitulací odpovědí. Rada dohledu následně připraví nařízení ECB o rámci SSM Radě guvernérů ke schválení. V souladu s nařízením o zřízení SSM bude konečné znění nařízení ECB o rámci SSM zveřejněno do 4. května 2014.
Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu ECB k tomuto tématu.

Odpověď ČNB na kvalifikovaný dotaz týkající se případné potřeby povolení k obchodování s bitcoiny

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila dne 10. února 2014 odpověď na kvalifikovaný dotaz týkající se případné potřeby povolení ČNB k obchodování s bitcoiny.

Dle vyjádření ČNB nemají bitcoiny charakter pohledávky držitele bitcoinů za jinou osobou Nejsou to tedy bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze ve smyslu § 4 zákona o platebním styku, dále jen "ZPS"), resp. peněžní prostředky ve smyslu ustanovení § 2 odst. 1 písm. c) ZPS.

Nákup či prodej bitcoinů na vlastní účet nepředstavuje žádnou z platebních služeb podle § 3 odst. 1 ZPS ani bezhotovostní obchod s cizí měnou (§ 2 odst. 1 písm. e) ZPS).

Obchodování s bitcoiny proto nevyžaduje povolení ČNB (takové povolení ČNB ani nemůže udělit) a nepodléhá dohledu ČNB. Z tohoto hlediska se neuplatní ani informační povinnosti vůči ČNB. 

Výjimkou je:
  • Obchodování s deriváty na bitcoiny, takové deriváty mohou v závislosti na podobě obchodování naplnit znaky investičních nástrojů a k obchodování s nimi pak může být nutné povolení obchodníka s cennými papíry.
  • Správa fondu investujícího do bitcoinů, ať už by se jednalo o fond nabízený veřejnosti (pak je vždy nutné povolení ČNB) nebo jen omezenému okruhu investorů (pak postačí za určitých podmínek registrace ČNB). 
  • Provádění platebních transakcí v souvislosti s organizací obchodů s bitcoiny, např. v rámci burzy zaměřené na virtuální měny, pokud by určitá osoba prováděla převody bezhotovostních peněžních prostředků nebo elektronických peněz mezi kupujícími a prodávajícími a byly by naplněny znaky poskytování platebních služeb (nešlo-li by o výjimky podle § 3 odst. 3 ZPS)
Důsledkem výše uvedeného současně je, že finanční instituce s povolením ČNB nesmějí na základě tohoto povolení s bitcoiny obchodovat nad rámec správy vlastního majetku, tedy způsobem vyžadujícím podnikatelské oprávnění. Správa vlastního majetku přitom musí vždy probíhat v mezích pravidel pro investice jednotlivých typů finančních institucí; tato pravidla nabývání specifických aktiv, jako jsou například bitcoiny, v řadě případů neumožňují.

Závěrem dodáváme, že povolení ČNB není potřebné ani k přijímání úhrad zboží a služeb prostřednictvím bitcoinů.


Zdroj: ČNB

ESMA usiluje o zlepšení postupů prodeje složitých finančních produktů investičními firmami

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Market Authority, ESMA) zveřejnil dne  7. února 2014 stanovisko k postupům, které mají být dodržovány investičními firmami ve vztahu k prodeji komplexních finančních produktů. 

ESMA vydává toto stanovisko, aby připomněla národním dohledovým orgánům a investičním firmám (tj. v České republice obchodníkům s cennými papíry, bankám s licencí obchodníka s cennými papíry a případně investičním společnostem s licencí obchodníka s cennými papíry) důležitost požadavků upravujících prodejní postupy v rámci regulace MiFID (Markets in Financial Instruments Directive). 

ESMA se obává, že by jednání investičních firem v souladu s požadavky MiFID pro prodej komplexních finančních produktů nemuselo naplnit očekávané standardy. Obavy se týkají zejména hledisek vhodnosti (suitability) a přiměřenosti (appropriateness) komplexních finančních produktů, které jsou stále více dostupné retailovým investorům. Stanovisko uvádí minimální očekávání ESMA vzhledem k chování firem při prodeji těchto produktů neprofesionálním zákazníkům.

Stanovisko ESMA pokrývá následující oblasti:
  • organizace investičních firem a vnitřní kontrola;
  • hodnocení vhodnosti a přiměřenosti určitých produktů;
  • sdělování informací a komunikace ve vztahu k produktům; a
  • obezřetnostní sledování funkcí prodejů.
Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu ESMA k tomuto tématu.
Na tomto odkazu naleznete stanovisko ESMA k postupům, které mají být dodržovány investičními firmami ve vztahu k prodeji komplexních finančních produktů.

7. února 2014

Konzultační dokument FSB k možnosti zavedení mechanismu agregace údajů o OTC derivátech z registrů obchodních údajů

Rada pro finanční stabilitu (Financial Stability Board, FSB) vydala dne 4. února 2014 konzultační dokument popisující a analyzující různé možnosti pro agregaci dat o OTC derivátech z registrů obchodních údajů (trade repositories, TRs).

Podle současných pravidel budou data o transakcích s OTC deriváty hlášena registrům obchodních údajů v různých jurisdikcích a celý systém je tak silně decentralizovaný. FSB proto zřídila skupinu, která má zvážit, jak zajistit, aby údaje zaznamenané jednotlivými TRs mohly být účinně používány dohledovými orgány. Jako možné řešení se nabízí zavedení mechanismu agregregace všech těchto údajů.  

Tento konzultační dokument popisu a analyzuje různé možnosti agregace těchto dat od jednotlivých TRs. V dokumentu jsou popsány tři hlavní typy agregačních mechanismů:
  • fyzicky centralizovaný model;
  • logicky centralizovaný model,
  • model sběru údajů od jednotlivých TRs samotnými dohledovými autoritami.
Dokument představuje klíčové požadavky a problémy těchto modelů se zaměřením na právní úvahy a technologické hledisko a navrhuje kritéria pro posuzování jednotlivých modelů agregace.

Příspěvky a komentáře lze zasílat do 28. února 2014 na adresu fsb@bis.org.

Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu FSB k tomuto tématu.
Na tomto odkazu naleznete samotný konzultační dokument.