20. března 2014

Rizikové jurisdikce – aktuální FATF Public Statement a FATF Improving Global AML/CFT Compliance: On-going process

Finanční akční výbor proti praní peněz (Financial Action Task Force, FATF) vydal dne 14. února 2014 své nové veřejné prohlášení ("Public Statement"), v němž opět vyzývá své členy a další jurisdikce k přijetí protiopatření vůči Íránu a KLDR, s cílem ochránit mezinárodní finanční systém před přetrvávajícími závažnými riziky praní peněz a financování terorismu, které tyto dvě země pro světový finanční systém znamenají. 

Írán představuje riziko zejména z hlediska financování terorismu. FATF vyzývá k důslednému vyhodnocování všech rizik při posuzování žádostí íránských finančních institucí o otevírání poboček a zakládání dceřiných společností v jednotlivých jurisdikcích. FATF současně vybízí Írán k urychlenému odstranění svých nedostatků zejména v kriminalizaci financování terorismu a k efektivnímu přijetí požadavků na hlášení podezřelých transakcí. 

V KLDR podle FATF stále přetrvávají zásadní nedostatky v celém systému boje proti praní peněz a financování terorismu a FATF vybízí KLDR k jejich urychlenému a efektivnímu odstranění.

V uvedeném prohlášení FATF dále vyjmenovává země, jejichž systém boje proti praní peněz a financování terorismu (AML/CFT) vykazuje strategické nedostatky a které v tomto směru neučinily dostatečný pokrok nebo neplní akční plán zpracovaný společně s FATF k odstranění nedostatků. Jedná se o tyto země: Alžírsko,Barma/Myanmar, Ekvádor, Etiopie, Indonésie, Jemen, Pákistán, Sýrie a Turecko.

FAÚ doporučuje povinným osobám ve smyslu zákona č. 253/2008 Sb. věnovat maximální obezřetnost při vstupu do obchodních vztahů a při platebním styku s osobami a finančními institucemi z těchto jurisdikcí; minimálně je třeba vyžadovat dostatečné informace o klientovi, zdroji jeho finančních prostředků a povaze a účelu obchodu.

Dalším dokumentem, který FATF dne 14. února 2014 zveřejnil resp. aktualizoval je "Improving Global AML/CFT Compliance: On-going process". Zde jsou označeny jurisdikce, jejichž systém AML/CFT sice rovněž vykazuje strategické nedostatky, nicméně tyto země se zavázaly k akčnímu plánu zpracovanému s FATF k odstranění nedostatků a tento plán alespoň v uspokojivé míře plní. Jedná se o tyto země: Albánie, Angola, Argentina, Irák, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Laos, Mongolsko, Namibie, Nepál, Nikaragua, Papua Nová Guinea, Súdán, Tádžikistán, Tanzanie, Uganda a Zimbabwe.

Za země, které od posledního hodnocení neučinily dostatečný pokrok, FATF v dokumentu zvláště označuje Afghánistán a Kambodžu.

FAÚ doporučuje povinným osobám ve smyslu zákona č. 253/2008 Sb. přihlédnout při vstupu do obchodních vztahů a při platebním styku s osobami a finančními institucemi z těchto jurisdikcí k rizikům spjatým s identifikovanými nedostatky.

Pro dosažený významný pokrok v oblasti AML/CFT problematiky již nebudou nadále hodnoceny Antigua a Barbuda, Bangladéš a Vietnam.

Na tomto odkazu naleznete aktuální FATF "Public Statement" ze 14. 2. 2014.
Na tomto odkazu naleznete tiskovou zprávu MF k tomuto tématu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme Vám za Váš příspěvek.